2015 Halloween Horror TV Programming Calendar

2015 Halloween Horror TV Programming Calendar

If you are wondering what is programmed on your favorite TV network for Halloween 2015, then this list is for you. The folks over at Daily Dead have put together a great list of Halloween TV programming. Check out the list to see some classic movies, new films, and lots of Halloween themed features. You are bound to see at least one good pick daily.

Thursday, October 1st

9:00am - Halloween Crazier (Travel Channel)

10:00am - Halloween Craziest (Travel Channel)

4:00pm - Firestarter (AMC)

6:00pm - The Last Exorcism (Syfy)

6:30pm - Pet Sematary (AMC)

8:00pm - My Babysitter’s a Vampire (Disney)

8:30pm - Stephen King’s Thinner (AMC)

10:00pm - Dominion Season 3 Finale (Syfy)

10:30 pm - Cujo (AMC)

Friday, October 2nd

12:30am - Silver Bullet (AMC)

2:30am - Riding the Bullet (AMC)

11:45am - Tremors 2: Aftershocks (AMC)

2:00pm - Pet Sematary (AMC)

4:00pm - Cujo (AMC)

6:00pm - Stephen King’s Thinner (AMC)

8:00pm - The Shining (AMC)

8:00pm - Two on a Guillotine (TCM)

8:00pm - Men in Black II (Syfy)

8:00pm - Jessie: The Ghostess with the Mostest (Disney)

8:30pm - Girl Meets World: Girl Meets World of Terror 2 (Disney)

9:00pm - I Didn’t Do It: Bite Club (Disney)

9:25pm - Mickey Mouse: Black and White (Disney)

10:00pm - House on Haunted Hill (TCM)

10:00pm - Z Nation (Syfy)

11:30pm - The Haunting (TCM)

Saturday, October 3rd

1:30am - The House of Seven Corpses (TCM)

3:30am - House of Dark Shadows (TCM)

11:00am - Roseanne: Halloween V (TV Land)

11:30am - The Shining (AMC)

12:00pm - Halloween Crazy (Travel Channel)

1:00pm - Halloween Crazier (Travel Channel)

3:00pm - Predator (AMC)

4:00pm - Beneath the Planet of the Apes (TCM)

5:45pm - 2010 (TCM)

7:00pm - I Am Legend (Syfy)

8:00pm - Independence Day (AMC)

9:00pm - Night of the Wild (Syfy)

11:00pm - The Wolfman (2010) (Syfy)

11:00pm - Independence Day (AMC)

Sunday, October 4th

2:00am - The Last House on the Left (2009) (AMC)

2:15am - Rattlers (TCM)

3:45am - The Swarm (TCM)

5:45am - Stephen King’s Thinner (AMC)

7:45am - Predator (AMC)

12:45pm - Terminator Salvation (AMC)

2:00pm - Hush… Hush, Sweet Charlotte (TCM)

5:00pm - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

6:00pm - Halloween Tricked Out (Travel Channel)

8:00pm - Orphan (Syfy)

8:00pm - K.C. Undercover: All Howl’s Eve (Disney)

8:30pm - Best Friends Whenever: Cyd and Shelby’s Haunted Escape (Disney)

9:00pm - Fear the Walking Dead Season 1 Finale (AMC)

9:00pm - Halloween Wars Season Premiere (Food Network)

9:00pm - Austin & Ally: Scary Spirits & Spooky Stories (Disney)

9:30pm - Liv and Maddie: Haunt-A-Rooney (Disney)

10:30pm - Fright Night (2011) (Syfy)

Monday, October 5th

9:00am - Cujo (AMC)

11:00am - Jeepers Creepers 2 (AMC)

1:00pm - The League of Extraordinary Gentlemen (AMC)

3:30pm - Predator 2 (AMC)

8:00pm - Outrageous Halloween (Food Network)

8:00pm - Girl Vs. Monster (Disney)

9:00pm - Blade II (Syfy)

9:00pm - Halloween Baking Championship (Food Network)

11:30pm - Blade: Trinity (Syfy)

Tuesday, October 6th

9:30am - Doomsday (AMC)

6:30pm - Blade: Trinity (Syfy)

9:00pm - Face Off (Syfy)

9:00pm - Scream Queens (FOX)

10:00pm - A CHOPPED Halloween (Food Network)

Wednesday, October 7th

6:00pm - Mostly Ghostly (Disney)

7:50pm - Mostly Ghostly 2 (Disney)

9:00pm - Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm - American Horror Story Season 5 Premiere (FX)

10:00pm - Paranormal Witness (Syfy)

Thursday, October 8th

9:00am - Halloween Night Frights (Travel Channel)

10:00am - Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

12:00pm - America’s Scariest Halloween Attractions 3 (Travel Channel)

1:00pm - Halloween Crazy (Travel Channel)

2:00pm - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

3:00pm - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

6:00pm - The Wraith (Syfy)

10:00pm - Haven Season 5 Premiere (Syfy)

Friday, October 9th

7:30pm - Insidious (Syfy)

8:00pm - Mad Love (TCM)

8:00pm - Invisible Sister (Disney)

9:30pm - The Beast with Five Fingers (TCM)

10:00pm - Z Nation (Syfy)

10:00pm - The Enfield Haunting: Part One (A&E)

11:15pm - Hands of a Stranger (TCM)

Saturday, October 10th

1:00am - The Brain That Wouldn’t Die (TCM)

2:30am - Corruption (TCM)

4:15am - Eyes Without a Face (TCM)

11:45am - X The Unknown (TCM)

12:00pm - Halloween Tricked Out (Travel Channel)

1:00pm - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

6:30pm - Insidious Chapter 2 (Syfy)

9:00pm - Ominous (Syfy)

11:00pm - Drive Angry (Syfy)

Sunday, October 11th

11:30am - The Haunting in Connecticut 2 (Syfy)

1:30pm - 6 Souls (Syfy)

4:00pm - Insidious: Chapter 2 (Syfy)

6:00pm - Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

6:30pm - 1408 (Syfy)

8:00pm - Disney Pixar’s Monster University (Disney)

9:00pm - The Walking Dead Season Premiere (AMC)

9:00pm - The Conjuring (Syfy)

9:00pm - Halloween Wars (Food Network)

11:30pm - The Fog (2005) (Syfy)

Monday, October 12th

1:30am - Swamp Devil (Syfy)

6:00am - Cast a Dark Shadow (TCM)

9:30am - Suspicion (TCM)

11:30am - Strangers on a Train (TCM)

1:30pm - Dial M for Murder (TCM)

6:30pm - The Conjuring (Syfy)

9:00pm - Orphan (Syfy)

Tuesday, October 13th

6:30pm - Orphan (Syfy)

9:00pm - Face Off (Syfy)

9:00pm - Scream Queens (FOX)

Wednesday, October 14th

12:00am - A Clockwork Orange (TCM)

2:30am - Time After Time (TCM)

4:30am - Hands of the Ripper (TCM)

9:00pm - Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm - Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm - American Horror Story (FX)

Thursday, October 15th

9:00am - A Monster in Malibu (Travel Channel)

10:00am - Horrors for Houston (Travel Channel)

6:00pm - Hostel: Part II (Syfy)

6:00pm - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

10:00pm - Haven (Syfy)

Friday, October 16th

6:00pm - The Crazies (2010) (Syfy)

8:00pm - The Nanny (TCM)

8:00pm - I Am Legend (Syfy)

9:45pm - The Bad Seed (TCM)

10:00pm - The Enfield Haunting: Part Two (A&E)

10:00pm - Z Nation (Syfy)

Saturday, October 17th

12:00am - Children of the Damned (TCM)

1:45am - Village of the Damned (TCM)

3:15am - Curse of the Cat People (TCM)

10:00am - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

12:00pm - Halloween Fright House: Secrets Revealed (Travel Channel)

1:00pm - America’s Scariest Halloween Attractions 3 (Travel Channel)

6:30pm - Blade: Trinity (Syfy)

9:00pm - They Found Hell (Syfy)

11:00pm - Silent Hill: Revelation (Syfy)

Sunday, October 18th

4:15am - Heavy Metal (TCM)

6:00pm - Halloween Crazy (Travel Channel)

6:30pm - Underworld (Syfy)

9:00pm - The Walking Dead (AMC)

9:00pm - Underworld: Evolution (Syfy)

9:00pm - Halloween Wars (Food Network)

9:00pm - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

11:00pm - Underworld: Rise of the Lycans (Syfy)

Monday, October 19th

12:00am - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

1:30pm - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1 (ABC Family)

5:00pm - Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2 (ABC Family)

7:00pm - Underworld: Evolution (Syfy)

9:00pm - Hocus Pocus (ABC Family)

9:00pm - Underworld: Rise of the Lycans (Syfy)

Tuesday, October 20th

12:00am - Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

4:00pm - Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

6:00pm - Hocus Pocus (ABC Family)

7:00pm - Men in Black II (Syfy)

9:00pm - Stitchers 2015 Halloween Special (ABC Family)

9:00pm - Face Off (Syfy)

9:00pm - Scream Queens (FOX)

Wednesday, October 21st

12:00am - Casper (ABC Family)

11:00am - Halloween Tricked Out (Travel Channel)

12:00pm - Halloween’s Most Extreme (Travel Channel)

1:00pm - Halloween Crazy (Travel Channel)

2:00pm - Halloween Crazier (Travel Channel)

5:00pm - Casper (ABC Family)

7:00pm - The Addams Family (ABC Family)

8:00pm - Hellevator Premiere (GSN)

9:00pm - Addams Family Values (ABC Family)

9:00pm - Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm - Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm - American Horror Story (FX)

Thursday, October 22nd

12:00am - I Know What You Did Last Summer (ABC Family)

9:00am - KISS Rocks The Beast (Travel Channel)

10:00am - Demon Dogs & Hell Hounds (Travel Channel)

4:00pm - The Addams Family (ABC Family)

6:00pm - Addams Family Values (ABC Family)

6:00pm - Lost Boys: The Thirst (Syfy)

8:00pm - The Hunger Games (ABC Family)

10:00pm - Haven (Syfy)

Friday, October 23rd

12:00am - I Still Know What You Did Last Summer (ABC Family)

5:30pm - The Hunger Games (ABC Family)

6:00pm - Mal-O-Ween Marathon (through 10:00pm) (Disney)

8:00pm - The Texas Chainsaw Massacre: The Beginning (Syfy)

8:00pm - Dr. Jekyll & Mr. Hyde (TCM)

8:30pm - Sleepy Hollow (ABC Family)

10:00pm - Z Nation (Syfy)

10:00pm - The Enfield Haunting: Part Three (A&E)

10:00pm - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

10:30pm - The Hunchback of Notre Dame (TCM)

Saturday, October 24th

12:00am - Matilda (ABC Family)

12:45am - The Fall of the House of Usher (TCM)

1:00am - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

2:00am - The Picture of Dorian Gray (TCM)

4:00am - The Curse of Frankenstein (TCM)

7:00am - Matilda (ABC Family)

9:00am - ParaNorman (ABC Family)

11:00am - Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

1:00pm - The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

2:30pm - Casper (ABC Family)

4:30pm - The Addams Family (ABC Family)

6:30pm - Addams Family Values (ABC Family)

6:30pm - Orphan (Syfy)

8:30pm - Disney/Pixar’s Monsters University (ABC Family)

9:00pm - The Hollow (Syfy)

11:00pm - Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

11:00pm - The Fog (2005) (Syfy)

11:30pm - Hocus Pocus (ABC Family)

Sunday, October 25th

7:00am - ParaNorman (ABC Family)

9:00am - Tim Burton’s Corpse Bride (ABC Family)

10:00am - Mysteries at the Museum Halloween Edition (Travel Channel)

11:00am - Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

12:30pm - Casper (ABC Family)

2:30pm - The Addams Family (ABC Family)

4:30pm - Addams Family Values (ABC Family)

6:30pm - Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

7:00pm - Disney/Pixar’s Monsters University (ABC Family)

7:00pm - The Hollow (Syfy)

9:00pm - The Cabin in the Woods (Syfy)

9:00pm - The Walking Dead (AMC)

9:00pm - Halloween Wars (Food Network)

9:45pm - Hocus Pocus (ABC Family)

11:00pm - Blade: Trinity (Syfy)

Monday, October 26th

5:30pm - Sleepy Hollow (ABC Family)

6:30pm - Blade: Trinity (Syfy)

9:00pm - Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

9:00pm - I Am Legend (Syfy)

9:30pm - Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

10:00pm - Trick or Sweet (Food Network)

Tuesday, October 27th

12:00am - Tim Burton’s Frankenweenie (ABC Family)

6:15am - Eye of the Devil (TCM)

4:00pm - Tim Burton’s Frankenweenie (ABC Family)

6:00pm - Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

6:00pm - I Am Legend (Syfy)

7:30pm - Disney/Pixar’s Toy Story OF TERROR! (ABC Family)

9:00pm - Hocus Pocus (ABC Family)

9:00pm - Face Off (Syfy)

9:00pm - Scream Queens (FOX)

Wednesday, October 28th

12:00am - ParaNorman (ABC Family)

4:00pm - ParaNorman (ABC Family)

6:00pm - Hocus Pocus (ABC Family)

8:15pm - Dark Shadows (ABC Family)

8:45pm - The Adventures of Ichabod and Mr. Toad (TCM)

9:00pm - Ghost Hunters (Syfy)

10:00pm - Paranormal Witness (Syfy)

10:00pm - American Horror Story (FX)

11:15pm - Escape to Witch Mountain (TCM)

Thursday, October 29th

12:00am - Casper (ABC Family)

1:00am - Lonesome Ghosts (Short Film) (TCM)

1:15am - Frankenweenie (Short Film) (TCM)

2:00am - Mr. Boogedy (TCM)

3:00am - The Ghosts of Buxley Hall (TCM)

5:00am - Return from Witch Mountain (TCM)

7:45am - Freaks (TCM)

9:00am - Spooks & Chills Marathon (runs through 10 pm) (Disney)

9:15am - The Devil-Doll (TCM)

10:45am - House on Haunted Hill (TCM)

12:15pm - Macabre (TCM)

1:00pm - Z Nation Marathon (Syfy)

1:45pm - Suspicion (TCM)

3:30pm - Stage Fright (TCM)

5:00pm - Casper (ABC Family)

5:30pm - A Bucket of Blood (TCM)

6:45pm - Little Shop of Horrors (TCM)

7:00pm - The Addams Family (ABC Family)

9:00pm - Addams Family Values (ABC Family)

10:00pm - Haven (Syfy)

Friday, October 30th

12:00am - Hocus Pocus (ABC Family)

8:15am - The Mummy (TCM)

9:45am - Dracula, Prince of Darkness (TCM)

11:30am - Frankenstein Created Woman (TCM)

1:15pm - Dracula Has Risen from the Grave (TCM)

2:30pm - The Addams Family (ABC Family)

3:00pm - Frankenstein Must Be Destroyed! (TCM)

4:30pm - Addams Family Values (ABC Family)

4:45pm - Crescendo (TCM)

6:15pm - Dracula A.D. (TCM)

6:30pm - Hocus Pocus (ABC Family)

7:30pm - Blade II (Syfy)

8:00pm - Cat People (TCM)

8:30pm - Poltergeist (ABC Family)

10:00pm - Z Nation (Syfy)

11:00pm - The Seventh Victim (TCM)

Saturday, October 31st

12:00am - Poltergeist II: The Other Side (ABC Family)

1:30am - The Ghost Ship (TCM)

2:45am - The Body Snatcher (TCM)

4:15am - Isle of the Dead (TCM)

5:30am - Bedlam (TCM)

7:00am - Batman (ABC Family)

7:00am - Doctor X (TCM)

8:30am - White Zombie (TCM)

9:45am - Dementia 13 (TCM)

10:00am - Batman Returns (ABC Family)

11:15am - The Fearless Vampire Killers (TCM)

12:30pm - Poltergeist (ABC Family)

1:15pm - Homicidal (TCM Family)

3:00pm - Sleepy Hollow (ABC Family)

3:00pm - The Tingler (TCM)

4:30pm - House of Wax (TCM)

5:30pm - Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas (ABC Family)

6:15pm - The Devil’s Bride (TCM)

6:30pm - Insidious Chapter 2 (Syfy)

7:00pm - Hocus Pocus (ABC Family)

8:00pm - The Picture of Dorian Gray (TCM)

9:00pm - The Conjuring (Syfy)

9:15pm - Hocus Pocus (ABC Family)

10:00pm - Curse of the Demon (TCM)

11:30pm - Sleepy Hollow (ABC Family)

11:30pm - Dead of Night (TCM)

1:30am - Mark of the Vampire (November 1st) (TCM)

Source: dailydead.com

You May Also Like…